Jaunumi

Nekustamā īpašuma pārvaldība

Raksts pārpublicēts no žurnāla " Недвижимость", 10.2016.

 

Nekustamā īpašumu pārvaldība: labāk uzticies profesionāļiem

 

Nekustamā īpašuma pārvaldības pakalpojums sevī ietver visu jautājumu risināšanu, kas saistīti ar nekustamo īpašumu, pamatojoties uz īpašnieka dotajām pilnvarām – stāsta Corvin Real Estate nekustamā īpašuma pārvaldības nodaļas vadītāja Inga Upmale. – Tā ir gan īrnieku piemeklēšana un īres līguma noslēgšana, sekošana līdzi savlaicīgai komunālo pakalpojumu un īres apmaksai, sīkie remontdarbi (nepieciešamas gadījumā), kā arī visi jautājumi, kas sasitīti ar nodokļiem. Īsāk sakot, daram visu to, ko darītu īpašnieks, ja viņš atrastos šeit.

Starp citu, bieži mēdz būt arī tā, ka īpašnieks dzīvo Latvijā, bet ar visiem augstāk minētajiem jautājumiem nodarbojamies mēs – gatavojam visus dokumentus, bet īpašnieks tos tikai paraksta. Citiem vārdiem runājot, maksimāli daudz atvieglojam īpašnieka dzīvi- daram visu, lai problēmas, kuras saistītas ar nekustamā īpašuma apsaimniekošanu, viņu nesatrauktu. Visi jautājumi un izdevumi tiek saskaņoti ar īpašnieku un atskaites tiek izsūtītas.

Mūsu kompānija pārvalda vairāk nekā 50 dzīvokļus, bet tikai aptuveni 15% no tiem pieder Latvijas iedzīvotājiem. Pārējie dzīvokļu īpašnieki- nerezidenti. Pārvarā visi nerezidenti, kuri iegadājušies  īpašumus Latvijā un nodevuši tos mums uz pārvaldību, tie iegādāti pārvarā naudas līdzekļu ieguldīšanas nolūkā. Viņi paši tajos nedzīvo, bet izīrē. Ir protams arī tādi klienti, kuri nopierkuši dzīvokļus savām vajadzībām, bet mēdz atrasties šeit ļoti reti, tāpēc mūsu pienākums ir pieskatīt šos īpašumus, sekot līdzi visiem māksājumiem, kā arī pārstāvēt īpašnieku intereses visas instances.

Kā es jau atzīmēju, tad aptuveni 15% vietējo klientu savus īpašumus ir nodevuīs mūsu kompānijai uz pārvaldību- viņi vienkārši nevēlas ar šiem jautājumiem nodarboties. Šiem klientiem, kā likums, tas nav vienīgais īpašums, viņi ved aktīvu sociālo dzīvi, kurā grūti ir izdalīt laiku vēl priekš īpašuma apsaimniekošanas jautājumiem.

Vēl viena kategorija klientu- nelieli attīstītāji, kuri uz doto mirkli nevar savus dzīvokļus pārdot. Viņi nodod mums uz pārvaldību šos dzīvokļus, lai mēs piemeklējam īrniekus un pārvaldam šos īpašumus.

Nevaram apgalvot, ka mūsu kompānija nodarbojas tikai ar dārgiem īpašumiem Rīgas centrā. Mūsu pārvaldībā ir arī īpašumi Rīgas mikrorajonos, kuru īres maksas saniedz tikai 180 eur mēnesī. Bet, protams, ka pārsvarā tomēr ir dzīvokļi, kurus mēs pārvaldam, ir dārgie dzīvokļi, kuri pārsvarā atrodas Rīgas centrā vai tās apkārtnē. Nerezidenti reti kad iegādājas īpašumus sērijveida mājās.

Kas attiecas uz īres dzīvokļu pieprasījumu Rīgas centrā, tad situācija nav tik ļoti iepriecinoša, kā bija agrāk, kad nebija problēmu atrast īrniekus dažu nedēļu laikā. Patreiz daži dzīvokļi stāv tukši pat vairākus mēnešus, dažreiz pat 2 un 3 mēnešus. Iemesls tam ir 2014 gada izmaiņas, kā rezultatā tirgū parādījās daudz īpašumu, bet pieprasījums nedaudz saruka. Vietējie iedzīvotāji ne īpaši steizas dzīvot dārgos dzīvokļos Rīgas centrā, pieprasījumi pārsvarā ienāk no tiem, kuri ir ieradušies Latvijā strādāt. Kā arī šodien īrnieki ir kļuvuši jau daudz prasīgāki- viņus, piemēram, neapmierina dzīvokļus ar ne pārāk svaigu remontu. Tāpēc šodien īrnieku atrašana nav viegls proces, kā tas bija , piemēram, 2 gadus atpakaļ. Rīgas mikrorajonos atrast īrniekus dažu dienu laikā vēl joprojām nerada problēmas.

Ienesīguma līmenis , ko sagaida īres dzīvokļu īpašnieki, ir vidēji no 3-5% gadā.

Konkurence Rīgā nekustamo īpašumu pārvaldībā ir liela, šādu pakalpojumu piedāvā praktiski visas nekustamo īpašumu kompānijas. Tomēr, kā visiem tas ir labi zināms, vairums šo kompānioju nenodarbojas ar pakalpojumu sniegšanu ļoti profesionāli – pārvaldība nav viņu pamata bizness un šī pakalpojuma sniegšanai nav pat konkrētu civēku, kas ar to nodarbotos. Attiecībā uz mūsu kompāniju, mums ir izveidota atsevišķa nodaļa, kura nodarbojas tikai ar šādu īpašumu izīrēšanu un pārvaldību. Un tas ir ļoti svarīgs moments, ņemot vērā, ka ar pārvaldības pakalpojumu nodarbojamies jau diezgan sen un šajos jautājumos ir liela pieredze.

 

Ja Jums ir jautājumi par nekustamā īpašuma pārvaldību vai interesē pakalpojums, tad zvaniet: Sanita Tamašuna, T. +371 20408018

Atpakaļ