Corvin ekspertu viedoklis

Jaunās nodokļu izmaiņas: izaicinājums īstermiņa izīrētājiem

Kā jau klasiski, katrs jaunais gads atnāk ar kādu nepatīkamu jaunumu. Un šoreiz jaunumi attiecas uz nodokļu jomu. Nepatīkami ir tas, ka sabiedrība par nodokļu izmaiņām tika informēta tikai tad, kad izmaiņas jau bija stājušās spēkā. Šoreiz "pārsteiguma dāvana" tika tiem, kuri savu nekustamo īpašumu izīrē īstermiņā. Par to, kas tad ir mainījies nodokļu jomā, skaidro SIA "Corvin Real Estate" pārstāve Jana Sviridova. 

 

Par ko tad ir stāsts?

Sākot ar 2025. gada 1. janvāri, Latvijā stājas spēkā izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) piemērošanā īpašniekiem, kuri savus īpašumus izīrē īstermiņā, izmantojot tādas platformas kā Airbnb.com un Booking.com.

Izmaiņu mērķis, kā apgalvo likumdevēji, ir "nodrošināt godīgu nodokļu slogu starp saimnieciskās darbības veicējiem un parastajiem izīrētājiem". Jeb, tulkojot vienkāršāk – jo vairāk pelni, jo vairāk maksā. Vai tas ir godīgi, to šoreiz nekomentēsim. Taču skaidrs ir viens – par šādām izmaiņām būtu jāinformē savlaicīgi. "Pārsteiguma paziņojumu" sabiedrība saņēma tikai janvāra vidū, kad likums jau bija stājies spēkā.

 

Nodokļa likme un tās piemērošana

Saskaņā ar likumu "Par nekustamā īpašuma nodokli", pašvaldības ir tiesīgas noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. Ja pašvaldība nav noteikusi citādi, standarta likme ir 1,5% no kadastrālās vērtības, kas attiecas uz zemi, ēkām vai to daļām, kā arī inženierbūvēm.

Dzīvojamām mājām un to daļām, kuras netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, piemēro progresīvo nodokļa likmi:

  • 0,2% no kadastrālās vērtības līdz 56 915 eiro;
  • 0,4% no kadastrālās vērtības daļas no 56 915,01 līdz 106 715 eiro;
  • 0,6% no kadastrālās vērtības daļas virs 106 715 eiro.

 

Taču, ja īpašums tiek izmantots saimnieciskās darbības veikšanai – īstermiņa īrei, tam tiek piemērota 1,5% nodokļa likme. Un, kas ir svarīgi – par šo faktu īpašniekam ir jāpaziņo pašam 1 mēneša laikā, jāiesniedzot iesniegumu un dokumentus pašvaldībā. Iesniegumu var iesniegt šeit: https://pip.riga.lv/iesniegums-iestadei/

 

Reāls piemērs

Piedāvājam ielūkoties, kā tas izskatās praksē.

Klientam pieder neliels 40 m² dzīvoklis Vecrīgā, kas tiek izīrēts īstermiņā. Īpašuma kadastrālā vērtība uz 01.01.2025. ir 43 000 eiro.

  • Līdz šim klients maksāja NĪN 190 eiro gadā (0,2% par dzīvokli un 1,5% par zemi)
  • 2025.gadā NĪN klientam maksājums sasniegs jau 645 eiro (1,5% no kadastrālās vērtības)

Rezultāts? Nodoklis pieaugs 2,5 reizes jeb par 455 eiro gadā! Turklāt tas notiek laikā, kad Rīgā tūristu skaits vēl nav atgriezies pirmspandēmijas līmenī, un daudzi īpašnieki joprojām cīnās ar rezervāciju noslodzi. Šis fakts noteikti nav iepriecinošs.

 

Secinājums
Ja esi īpašnieks, kurš izīrē vai plāno izīrēt savu īpašumu īstermiņā, ir vērts rūpīgi izvērtēt un aprēķināt, vai šis biznesa modelis joprojām ir ienesīgs. Šodienas apstākļos šis jautājums ir kļuvis aktuālāks nekā jebkad agrāk.

Atpakaļ