Vēlmju saraksts tulīt tiks lejupielādēts!
Ja vēlmju saraksta lejupielādēta netiek sākta, lūdzu, spiediet šeit.
Vēlmju saraksts ir nosūtīts uz norādīto e-pasta adresi!
Jūsu ziņa ir nosūtīta!
Sazināsimies ar Jums tuvākajā laikā.
Tā vien šķiet, ka pēdējo divu gadu laikā Latvijas nekustamo īpašumu tirgus kopsolī ar globālajiem procesiem izdzīvo nobraucienu pa amerikāņu kalniņiem ar straujiem kāpumiem un neparedzamām virāžām.
Pandēmijas veicinātais būvniecības izmaksu kāpums un augstais pieprasījums pēc jauniem dzīvokļiem sekmēja strauju cenu pieaugumu jaunajos projektos ārpus Rīgas centra. Pirmie cenu kāpuma asni jau bija vērojami līdz ar 2021. gada sākumu; līdz 2022. gadam lielākie nekustamo īpašumu attīstītāji ziņoja par cenu konsekventu paaugstināšanu par 10 - 20 000 eiro reizi dažos mēnešos. 2021. / 2022. gadu mijā arī Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits jauna mājokļa pirktgribētājus strikti aicināja sevi noskaņot uz jaunas izmaksu nots: “Ir pienācis brīdis, kad cilvēkam jātiek pāri jaunai robežai vai sajūtai par to, kas ir “lēti” - 2 000 eiro par kvadrātmetru.”
Šī kļuva par cenu, ar kādu jārēķinās ekonomiskās klases dzīvokļa pircējiem, kuru pieprasījums ir nemainīgi vislielākais. Kā galveno augstā pieprasījuma iemeslu nekustamo īpašumu speciālisti izcēla banku atbalstīto kreditēšanu jaunajiem projektiem. Nekustamā īpašuma kuluāros lēš, ka cenu samazināšanās vai atgriešanās kādreizējā pozīcijā vairs nav iespējama.
Šobrīd nozare ir jauna izaicinājuma priekšā, proti, Krievijai izvirzīto Rietumu sankciju atstātajai ietekmei uz Latvijas ekonomiku.
Iepriekš ieskicētā cenu un tirgus aktivitātes realitāte pakāpeniski formējās pandēmijas periodā, taču 2022. gada 24. februārī Krievijas uzsāktā militāra agresija pret Ukrainu - ar triecienjaudu ieslēdza jaunu realitāti nekustamā īpašuma jomā. Kādas būs cenas kara/pēckara apstākļos - vēl paredzēt nav iespējams. Diemžēl, atrodamies notikumu pašā epicentrā! Tuvākās kaimiņvalsts Igaunijas nekustamo īpašumu tirgus šobrīd ir sastindzis jaunāko ziņu gaidās, un skaidri novērojama jauno projektu attīstības piebremzēšana. Latvijā piesardzīgāki un nogaidošāki attiecībā pret lēmumu pieņemšanu par mājokļa iegādi kļuvuši pircēji.
Līdz ar kara izraisītajiem procesiem globālās ekonomikas dimensijā - visspēcīgāk Latvijas tautsaimniecības virzību noteiks pret Krieviju un Baltkrieviju noteiktais sankciju režīms. Jau šobrīd ar neapbruņotu aci skaidri redzami izaicinājumi, kas saistīti ar energoresursu pieejamību un cenu kāpumu, - līdz ar to arī izejvielu cenu pieaugumu. ASV sankcijas pret Krievijas energoresursiem jau ir ieviesušas, arī Krievijas energoresursu imports Eiropas Savienībā jau pārskatāmā nākotnē būs krietni mazāks. Tāpat Krievija ir būtisks kokmateriālu un metāla importētājs Latvijā - ieviesto sankciju un atsevišķu uzņēmumu sadarbības pārtraukšanas rezultātā iespējams arī būvmateriālu deficīts un pieejamo būvmateriālu cenu kāpums, kas diemžēl nekorelējas ar gaidāmo maksātspējas kritumu. Zīmīgas sabiedrības daļas maksātnespēja ir neizbēgama, jo nav noliedzams, ka līdz šim Krievija Latvijai bijis nopietns tirdzniecības partneris. Uzņēmējdarbībām, kas saistītas ar eksportu uz NVS valstīm - īpaši Krieviju, Baltkrieviju, arī Ukrainu - gaidāms izaicinājumiem pilns laiks, kamēr tiks atrasti ceļi uz jaunu tirgu.
Corvin Real Estate eksperti aicina arī paturēt prātā, ka nekustamā īpašumu tirgus ir ļoti nepasargāts no politiskajiem lēmumiem. Šobrīd uzturēšanās atļaujas Latvijā jau esošajiem nerezidentiem no Krievijas netika atceltas, taču ieskicējot situāciju gadījumā ja tās tiktu atceltas un šie cilvēki sāktu izpārdot sev piederošos ekskluzīvos īpašumus - tirgū vienlaicīgi nonāktu liels skaits viena segmenta nekustamie īpašumi, kas, jāatzīst, radītu zināmu haosu. Tāpat ko grūti prognozēt attiecībā uz ekskluzīvā īpašumu iegādi. Lai gan ekskluzīvā segmenta īpašumus Jūrmalā un Rīgā pēdējā laikā daudz iegādājās vietējie pircēji, tomēr nopietnu pircēju daļu veidoja arī nerezidenti. Ja esošās situācijas dēļ, viņi to pārtrauks darīt - paredzami nopietni nekustamo īpašumu attīstītāju zaudējumi. Kā piemēru nerezidentu turpmākai piesardzībai var minēt Lielbritānijā īstenoto Krievijas oligarhu īpašumu atsavināšanu - bez tiesiska lēmuma. Lai gan šāda rīcība esošajos apstākļos ir pilnībā atbalstāma, tomēr tā liks būt piesardzīgiem investoriem arī no citām valstīm.
Nekustamā īpašuma tirgum piemīt liela inerce, līdz ar to gaidāmās sekas pilnus savus apveidus ieņems tikai ar lielāku laika distanci, - šobrīd ieskicēt notikumu attīstības gaitu vai izdarīt jebkādus secinājumus nav iespējams. Ja vēl gada sākumā Latvijas nekustamā īpašuma (tāpat kā kopējās ekonomikas) attīstības izredzes tika vērtētas kā ļoti perspektīvas, šobrīd vairāki faktori liecina par pretējo. Protams, daudz kas atkarīgs no tā, cik ilgstošs būs karš un ar ko tas beigsies. Nenoteiktība ir ļoti liela.