Corvin ekspertu viedoklis

Latvijas Arhitektūras gada balva 2019

Vai Latvijas nozīmīgākajam apbalvojumam arhitektūras jomā ir būtiska nozīme arī nekustāmā īpašuma tirgū? Cik lielā mērā pircēju izvēli ietekmē jaunā projekta arhitektūras kvalitātes? Un kādas ir pēdējo gadu tendences Latvijas Arhitektūras gada balvas kategorijā “Daudzdzīvokļu ēkas”?

Šī gada 17. maijā tika aizvadīta Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 svinīgā apbalvošanas ceremonija. Augstāko nozares apbalvojumu šogad saņēma privātmājas projekts Pāvilostā ar nosaukumu Sāls māja, kuras autore ir arhitekte Brigita Bula. Savukārt trīs otrā līmeņa gada balvas ieguva Lubānas kapličas jaunbūve, Alūksnes Bānīša stacija un pasākumu kopums Mad City Riga 2018.

Nekustamo īpašumu kompānijai Corvin Real Estate šķita interesanti ielūkoties šajā notikumā, ņemot vērā, ka balvas nominanti tiek izvirzīti arī kategorijā “Daudzdzīvokļu ēkas”, kas ir nozīmīgs nekustamā īpašuma tirgus segments. Tāpat nepamanīts nevar palikt fakts, ka Latvija ir viena no mazāk blīvi apdzīvotajām teritorijām Eiropā, taču tās daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju īpatsvars ir visaugstākais - 66%. Turklāt, jāņem vērā, ka Latvijai klusām pielavījusies problēma, kas skar pagajušā gadsimta vidū būvētos tipveida dzīvokļu namus, kam nule pietuvojušās kalpošanas termiņa beigas.

***

Jāatzīst, ka šogad kategorijā “Daudzdzīvokļu ēkas” nominētajam projektam - dzīvojamo un sabiedrisko ēku kompleksam Trebū HOME Ulbrokā - augstākā atzinība gāja secen. Arī vairākus iepriekšējos gadus vērtēšanas kritēriju barjeru ceļā uz galveno balvu - simbolisko zelta ananasu - kategorijā “Daudzdzīvokļu ēkas” nav saņēmis neviens objekts. 2018. gadā gan Latvijas Arhitektūras gada balvas otrās pakāpes apblavojumu - sudraba ananasu - izcīnīja daudzdzīvokļu ēku “lit.001”, “lit.002” un “lit.003” rekonstrukcija Ģertrūdes ielā 121 (autores - A.Lāce, R.Pablaka, I.Buša), bet 2015. gadā atzinību guva dzīvokļu nams Vecrīgā - Skārņu ielā 11 (autors - arhitektu birojs “Jaunromāns un Ābele”).

 

Latvijas Arhitektūras gada balvai 2019 pieteiktie daudzdzīvokļu ēku projekti

Šī gada balvai kategorijā “Daudzdzīvokļu ēkas” tika pieteikti pieci objekti:

  • SIA “Didrihsons arhitekti” veidotais daudzdzīvokļu ēkas projekts QUADRUS - Valkas ielā 4, iepretim Viesturdārzam. Galvenais šo ēku raksturojošais lielums ir tās stiklotais apjoms, kas kontrastē ar kvartāla vēsturisko apbūvi.
  • SIA “Arho” projektētā daudzdzīvokļu ēka Stabu ielā 38, kura veiksmīgi iekļauta esošajā pilsētvidē, tās jaunajam pakāpienveida apjomam respektējot līdzās esošo ēku dzegu augstumus un jumta slīpumus.
  • SIA “Kkubā” izstrādātais rekonstrukcijas projekts “Laimes ābeles” - Lapu ielā 19-19a. Šīs divas simtgadus vecās strādnieku mājas Pārdaugavā pēc vērienīgas pārbūves pārtapušas mūsdienu dzīves standartiem atbilstošos dzīvokļu namos.
  • SIA “Didrihsons arhitekti” vērienīgā Magdelēnas kvartāla projekta 1. kārta, ko veido divas sešstāvu ēkas ar 116 dzīvokļiem. Izstrādājot šo projektu Rīgas vēsturiskajā centrā, arhitektu mērķis jau sākotnēji bija radīt klasisku, eleganti atturīgu arhitektūru ar mūsdienīgām proporcijām un augstvērtīgām detaļām.
  • Savukārt ar domu par kopējo apkaimes attīstības scenāriju konkursā sevi pieteica biroju “MARK arhitekti” un “ARHIS arhitekti” izstrādātais dzīvojamo un sabiedrisko ēku komplekss Trebū HOME - Ulbrokā. Tā ietvaros patlaban uzbūvētas divas piecstāvu ēkas ar 54 dzīvokļiem katrā.

 

Latvijas Arhitektūras gada balvai 2019 izvirzītā projekta Trebū HOME kvalitātes

Tieši Trebū HOME pieteikums startēja tālākā cīņā par prestižo Latvijas Arhitektūras gada apbalvojumu. Žūrija augstu tika novērtējusi šī projekta arhitektu un attīstītāju izvēli nenorobežoties no apkārtnes, bet radīt paraugu iespējamai visa rajona ainavas izmaiņai. Apbūvējamā zemes gabala ietvaros plānots izveidot jaunu, kvalitatīvu apbūves un publiskās ārtelpas koncepciju, kas nopietni ietekmētu apkārtesošo Pļavnieku apkaimes dzīvojamo masīvu un tā dzīves stilu - mainītu plašākas apkaimes iedzīvotāju uztveri, domāšanu un ambīcijas pēc labākas, kvalitatīvākas apkārtējās vides. 10 hektāru plašašajā Trebū HOME teritorijā īpašs akcents likts uz harmoniskas, bagātīgi apzaļumotas ainavas izveidi ar labiekārtotām pastaigu takām, atpūtas soliņiem, bērnu rotaļlaukumiem un aktīvā sporta zonām. Trebū HOME nami ir rūpīgi projektēti un būvēti no kvalitatīviem, videi draudzīgiem materiāliem. Projekta būvniecības procesā izmantoti moderni tehniskie risinājumi, bet materiālu izvēlē īpaši izvērtēta arī energoefektivitāte. Piedāvājumā esošie dzīvokļi pieejami ar pilnu apdari, to plānojums veidots tā, lai iedzīvotāji varētu pilnvērtīgi izmantot visu dzīvokļa platību.

 

Latvijas Arhitektūras gada balva nekustamā īpašuma tirgus kontekstā

Kā redzams, žūrija visaugstāk novērtējusi Trebū HOME savas pārdomātas vides dimensijas dēļ, ko pieļāvusi tā atrašanās vieta - ārpus pilsētas centra.

Kopumā konkursam pieteikto objektu skaits nav bijis liels. Nepamanāms nepaliek arī fakts, ka visi konkursam pieteiktie projekti atrodas Rīgā. Šī situācija vedina domāt par to, kas daudzdzīvokļu namu būvniecības jomā notiek citos Latvijas reģionos? Vai kvalitatīvu daudzdzīvokļu namu skaits ar augstu arhitektūras pievienoto vērtību ir pietiekams? Un kādas tad vispār ir cilvēku ambīcijas attiecībā pret kvalitatīvu dzīvojamo vidi?

Corvin Real Estate speciālisti ir novērojuši, ka īpašu uzmanību arhitektūras kvalitātēm pievērš tieši māksātspējīgākie klienti, izvērtējot dārgākus projektus. Savukārt ekonomiskās klases segmentā īpašuma pircējam notecošais faktors tomēr ir cenas pieejamība.

Kaut arī Arhitektūras gada balva ir nozīmīgs profesionālo jomu stimulējošs un sabiedrību izglītojošs notikums, tomēr nekustamā īpašuma tirgus darbinieki nevar viennozīmīgi apgalvot, ka balva vai kā citādi augsti novērtēta jauno projektu arhitektūra būtiski ietekmētu pircēju interesi.

 

*Ar visiem pieteiktajiem darbiem un nominantiem iespējams plašāk iepazīties Latvijas Arhitektu savienības mājas lapā www.latarh.lv.

 

 

Atpakaļ